logo

•• Držanie tela ••

Pod pojmom držanie tela sa chápe predovšetkým vzpriamený stoj na dolných končatinách sprevádzaný nepretržitým vyrovnávaním ťažiska a udržiavaním rovnováhy. Odzrkadľuje stav pohybového aparátu jednotlivca, najmä sily svalov ale je ovplyvňované aj inými faktormi ako sú zdravotný stav a psychika.

Každý človek si v priebehu rastu a vývoja osvojil určité držanie tela. Preto svojich blízkych vieme spoznať už z diaľky podľa charakteristickej postavy, spôsobu chôdze a držania tela. Ale nie každé držanie tela je správne.

Pri správnom držaní tela je vyvážený vzájomný pomer jednotlivých častí tela v priestore vzhľadom k osi tela, ktorou je chrbtica. Ťažisko jednotlivých častí tela leží nad sebou a svalové sily, najmä svalstvo udržiavajúce polohu proti gravitácii, sú pritom najmenšie. Pri takomto držaní tela je aj spotreba energie najmenšia.

Chrbtica je zložená z 33 až 34 stavcov. Tvorí priemerne 1/3 celkovej výšky dospelého človeka, pričom asi cca 20 % z jej výšky tvoria medzistavcové platničky.  Pri pohľade z boku, je chrbtica dva krát esovito prehnutá. Rozoznávame tzv. lordózu a kyfózu. Lordóza znamená prirodzené prehnutie chrbtice dopredu. Kyfóza znamená zase prirodzené prehnutie chrbtice dozadu. Chrbtica má štyri zakrivenia: krčná lordóza, hrudná kyfóza, drieková lordóza a kyfoticky zahnutá krížová kosť. Tieto zakrivenia sú dôležité z hľadiska rovnováhy, flexibility, a tlmenia tlaku, ktorý vzniká pri pohybe. Zakrivenia sa vyvíjajú postupne, typické esovité prehnutie vzniká až v odbdobí, kedy sa dieťa naučí chodiť.

Základné pohyby, ktoré umožňujú medzistavcové spojenia sú:

  • Predklon a záklon, obidva maximálne o 90,
  • Úklon do strán je možný v krčnej chrbtici o 30°, v driekovej chrbtici o 35°,
  • Otáčanie je najlepšia v krčnej chrbtici, okolo 65°, v hrudnej chrbtici je okolo 30° a v driekovej je takmer nemožná, maximálne je to 10°. Celková rotácia hlavy oproti panve sa pohybuje medzi 90 až 120°.

Význam správneho držania tela:

  • Z hľadiska fyziologického udržiava vnútorné orgány v správnej výške a správnej polohe a umožňuje optimálnu funkciu všetkých orgánov.
  • Z hľadiska motorického je zárukou optimálneho vývoja svalovej motoriky, ktorá sa uplatňuje v základných pohybových stereotypoch, ako sú napr. chôdza a beh.
  • Z hľadiska pracovného má nielen funkčný ale vzhľadom k výdaju energie aj ekonomický význam. Každé odchýlenie z rovnovážneho postoja vyžaduje energiu navyše. Iba správne postavené kĺbov, správne zakrivená chrbtica, a vyvinuté svalstvo sú predpokladom pre úspešný pracovný výkon. 
  • Z hľadiska psychického má význam pre sebavedomie a duševnú pohodu človeka.
  • Z hľadiska estetického je spojená s pekným vzhľadom jednotlivca.  

     

     

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...